SPOTKANIE Z PODRÓŻNIKIEM
Wpisany przez krakowska   
Wtorek, 14 Marzec 2017 23:17

 

9 marca 2017r. gościliśmy po raz kolejny w naszej szkole podróżnika z grupy „Trzask. pl”.  Pan Dariusz Rochecki podzielił się  wrażeniami  z podróży  na Półwysep Indochiński- do Tajlandii. Dzięki ciekawemu i barwnemu  opisowi słownemu, bogatym fotografiom oraz oryginalnym rekwizytom z podróży  przekazał wiele fascynujących informacji oraz  przybliżył kulturę i tradycje tego egzotycznego kraju. 

Więcej…
 
„WSZYSTKO, CO OTRZYMUJEMY W DARZE, UCZY NAS WDZIĘCZNOŚCI”
Wpisany przez krakowska   
Niedziela, 12 Marzec 2017 07:39
 
 
W dniu poprzedzającym wyjątkowe święto - Dzień Kobiet, Pan Marian Sojat - Dyrektor ZSP, Pani Marta Misiak - Przewodnicząca Rady Rodziców i uczniowie,  udali się z życzeniami dla Pani Marii Zalasińskiej-Kwiek - Dyrektor Banku Spółdzielczego Rzemiosła, oddział w Zakliczynie. Wieloletnia i bardzo ceniona przez nas współpraca z Bankiem daje możliwość realizowanie wielu wartościowych edukacyjno-wychowawczych działań.
mgr Maria Soska
 
 
KONKURS RECYTATORSKI
Wpisany przez krakowska   
Sobota, 11 Marzec 2017 19:41

„W śmiechu jest całe bogactwo człowieka”

F. Rabelais

Zapraszamy do udziału w konkursie recytatorskim organizowanym przez Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Tuchowie.

Więcej…
 
WYSTAWY INSTYTUTU PAMIĘCI NARODOWEJ W ZESPOLE SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH W ZAKLICZYNIE
Wpisany przez krakowska   
Sobota, 11 Marzec 2017 11:49

Dyrekcja i Grono Pedagogiczne Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Zakliczynie zapraszają serdecznie mieszkańców gminy Zakliczyn do obejrzenia wystaw związanych z tematyką „Żołnierzy Wyklętych”.

Wystawy są poświęcone Stowarzyszeniu Wolność i Niezawisłość i oddziałowi antykomunistycznego podziemia -„Wiarusy”.

2 września 1945 r., w Warszawie, powołano do życia Zrzeszenie „Wolność i Niezawisłość”. Ścisłe kierownictwo Zrzeszenia tworzyli J. Rzepecki „Ślusarczyk” (prezes), Janusz Bokszczanin (wiceprezes), Tadeusz Jachimek „Ninka” (sekretarz generalny), Antoni Sanojca „Skaleń”, Franciszek Niepokólczycki „Halny”, Jan Szczurek-Cergowski „Sławbor”, Józef Rybicki „Maciej”. Wkrótce opublikowano w konspiracyjnej prasie, przeredagowaną przez Jana Rzepeckiego, „Deklarację Ideową WiN”. Organizacja przejęła dużą część dotychczasowych struktur podziemnych i szybko rozrosła się do ok. 20 tys. członków. Formalnie niezależna od rządu polskiego na uchodźctwie, przekazywała na Zachód uzyskane materiały dotyczące sytuacji politycznej, gospodarczej i militarnej w kraju. Głównym celem politycznym Zrzeszenia było doprowadzenie do wolnych wyborów (zagwarantowanych przez Wielką Trójkę w Jałcie) i przekazanie struktur organizacyjnych legalnym władzom Rzeczypospolitej. Istniały cztery Zarządy główne WiN-u rozbijane kolejno przez komunistyczny Urząd Bezpieczeństwa.

Od 5 do 14 października 1950 r., po okrutnym śledztwie zorganizowano w Warszawie pokazowy proces osób z ostatniego faktycznego Zarządu Głównego WiN-u. Przed Wojskowym Sądem Rejonowym w Warszawie stanął między innymi Łukasz Ciepliński. Razem z innymi sześcioma sądzonymi został skazany na karę śmierci - wyrok wykonano 1 marca 1951 r. w więzieniu na Mokotowie. Dlatego właśnie 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Druga wystawa nosi tytuł „Precz z kajdanami bolszewizmu – Oddział partyzancki – Wiarusy 1947-1949”. Wystawa opowiada o dziejach jednego z wielu oddziałów partyzanckich, które toczyły walkę z komunistyczną władzą. Ich działalność koncentrowała się w Gorcach i Beskidach. Za pomocą wcześniej niepublikowanych zdjęć i dokumentów ukazano dwuletnie zmagania żołnierzy podziemia niepodległościowego z wszechwładnym systemem zniewolenia.

Wystawy można oglądać w budynku ZSP w  Zakliczynie
w dniach 13.03 2017 – 3.04 2017.

mgr Mirosław Śledź

 
<< Początek < Poprzednia 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 Następna > Ostatnie >>

Strona 56 z 163
rodo

kierunki_ksztalcenia_18_19

dlaczego_lo

facebook

youtube

wykaz_podrecznikow

nasza_szkola

mche

modernizacjaii

mistrzowie_w_zawodzie

erasmus+

mche

ewd

ewaluacja

edu

ted

stowarzyszenie edukacyjne szansa

warsztaty_szkolne

szczesliwy_numerek

mlodzimlodym

bez_barier